Prosta analiza statyczna w PrePoMax/CalculiX, model powłokowy
Ta instrukcja zakłada, że zapoznałeś się wcześniej z bardziej szczegółową instrukcja dla modelu 3D, więc pozbawiona jest zbędnych szczegółów.
1
Definiowanie modelu
1.1
Odczytanie modelu CAD i generacja siatki
- Odczytaj i rozpakuj istniejący model CAD w formacie STEP.
- Uruchom PrePoMax, utwórz nowy projekt (File / New), wybierz typ zagadnienia (3D) oraz zestaw jednostek, OK. Dalej odczytaj model CAD poprzez File / Import.
- Nasz model składa się z dwóch niezależnych powłok. Jeżeli wygenerujemy siatkę teraz, to będziemy mieć dwie niezależne i nie połączone ze sobą siatki. Realnie grubość powłok w tym konkretnym przypadku jest jednakowa. Żeby uniknąć definicji stref kontaktu w celu połączenia tych siatek i odpowiedniego wydłużenia czasu obliczeń, warto połączyć powłoki razem.
- Zaznacz nazwy obydwu powłok, PPM, wybierz Create Compound Part. Program utworzy nowe ciało o nazwie Compound-1, którą warto zmienić na bardziej czytelną (PPM na nazwę, Edit).
|
Przypomnienie. W nazwach NIE używamy polskich znaków jak również liter z innych alfabetów poza łacińskim. Dodatkowo nazwa ma NIE zawierać spacji.
|
- Warto pozbyć się części wejściowych: zaznacz Shell_part-1 i Shell_part-2, PPM, Delete .
- W zakładce Geometry PPM na nazwę modelu (lub na samo ciało w oknie graficznym), wybierz Meshing parameters. Zmniejsz maksymalny krok siatki do 5 mm, zmień dwie zaznaczone opcję w grupie Mesh type, OK.
- Wygeneruj siatkę, w której dominować będą czworokąty: PPM na nazwę ciała (lub na samo ciało w oknie graficznym), Create mesh. Nie wszędzie siatka jest doskonała, dodatkowy podział tej powierzchni na mniejsze części, który można było zrobić w SW, istotnie poprawiłby jakość tej siatki. Ale dla pierwszej wstępnej analizy siatka jest całkiem dobra.
1.2
Definicja materiału i typu modelu
- W zakładce FE Model PPM na Materials na drzewku, wybierz Material library. Zaznacz materiał stal 235 (S235), kliknij na →, OK.
- PPM na Sections, wybierz Create.
- W oknie Create Section zaznacz Shell section (czyli model powłokowy).
- Opcjonalnie można zmienić nazwę bieżącej części modelu z Shell_section-1 na inną, np. Powloka_6_mm.
- W pozycji Thickness podajemy wartość grubości powłoki 6 mm.
- Parametry powłoki (materiał i grubość) można przypisać do dowolnej zaznaczonej powierzchni (jednej lub kilku), jeżeli w pozycji Region type wybrane jest Selection. W ten sposób możemy pracować z kilkoma materiałami i różnymi grubościami powłok. W naszym przypadku materiał i grubość są jednakowe dla całego modelu, więc prościej wybrać opcję Part name i nazwę części powloka.
1.3
Definicja kroku analizy, jej typu, umocowania i warunku symetrii, obciążenia i oczekiwanych wyników
- PPM na Steps, wybierz Create, dalej zaznacz Static step, OK.
- Warunek symetrii: PPM na BCs, Create. W oknie Create Boundary Condition:
- Zaznacz Displacement/Rotation
- Zmień nazwę tego warunku
- Wyzeruj przemieszczenia w kierunku Z oraz obroty wokół osi X i Y. To są właśnie warunki symetrii względem płaszczyzny XY dla modelu powłokowego
- Zaznacz opcję Edge angle i z naciśniętym klawiszem Shift zaznacz po kolei 5 krawędzi pokazanych na rysunku, OK - New (opcja ta dodaje warunek umocowania, ale nie zamyka okna, co pozwala na definicje następnego warunku).
- W otwartym oknie Create Boundary Condition zaznacz Fixed, zmień nazwę warunku i zaznacz umocowaną krawędź, OK.
- Obciążenie: PPM na Loads, Create.
W oknie Create Load:
- Zaznacz Surface traction
- Ewentualnie zmień nazwę tego obciążenia
- Podaj wartości składowych wektora siły dla połowy obciążenia.
- Zaznacz opcję Surface angle (opcjonalne) i zaznacz powierzchnie, na której działa obciążenie, OK.
- Oczekiwane wyniki. Domyślne wyniki węzłowe (przemieszczenia i rekcje) można zostawić bez zmian, w wynikach elementowych (Field Outputs / EF-Output-1) zamiast odkształceń E warto wybrać wskaźnik błędu ERR.
Ostateczny wygład modelu i drzewka pokazany jest wyżej.
|
Koniecznie zapisz opracowany model, szczególnie jeżeli nie robiłeś tego wcześniej.
|
2
Obliczenia i ich wynik, dodatkowe zagęszczanie siatki
- PPM na nazwę zadania Analysis-1, wybierz Edit W oknie Edit analysis zmień nazwę analizy (wiersz Name) na np. powloka, OK.
- Uruchom obliczenia: PPM na powloka, Run. Po ukończeniu obliczeń kliknij na Results w celu odczytania wyników do PrePoMax.
- Maksymalny poziom naprężeń zredukowanych pokazany jest wyżej (w zależności od wybranego solvera wyniki mogą nieznacznie się różnić). Legenda typu Cool-warm, zakres ręczny od 5 do 25 MPa, 8 kolorów.
- Ponieważ poziom wskaźnika błędu w tejże strefie przekracza 18% warto zagęścić siatkę.
- Wróć do zakładki Geometry, PPM na Mesh refinement, Create. Wpisz nowy krok siatki 1 mm i zaznacz krawędź, na której siatka ma być zagęszczona.
- Ponownie wygeneruj siatkę i powtórz obliczenia.
- Mamy nieco wyższą wartość naprężeń przy niższym poziomie wskaźnika błędu w interesującej nas strefie.
© I.Rokach, 2021-22, v.1.3.1, 07.10.2022, dla PrePoMax 1.3.5, Calculix 2.20.